Low Carb High Fat

 Low Carb High Fat

Foto: Unsplash

LCHF način prehrane bazira se na prehrani smanjenog unosa ugljikohidrata i povećanog unosa masnoća, što je i činilo osnovu imena LCHF – Low Carb High Fat. U osnovi to nije dijeta nego stil života poznat i pod nazivima izvorna prehrana, Paleo, Primal što sugerira da su se naši prvi preci hranili tako.
Ovu prehranu sačinjava prava izvorna hrana poput ribe, mesa, jaja, mnoštva raznolikog povrća i prirodnih masnoća. Koriste se i mliječni proizvodi, te orašasti plodovi i manje slatko voće. Osim šećera i škroba izbjegavaju se i rafinirana i hidrogenizirana biljna ulja i druge industrijske prerađevine. Samim time što u potpunosti ne sadrži gluten, odgovara i oboljelima od celijakije ili s intolerancijom na gluten.

Pravilo je kod LCHF prehrane da se jede do sitosti, ali se biraju namirnice pod strogo određenim pravilima. Jede se više raznog povrća i prirodnih masnoća i time se postiže regulacija tjelesne težine i nadopuna energije. Jednom kada se upozna sistem koje namirnice mogu ići u LCHF prehranu, vrlo je lagano svakodnevno pripremati si i slatke i slane obroke, i ne biti željan ičeg. Za početak upoznavanja svijeta LCHF-a najbolje je navesti što se ne smije konzumirati: šećer, sve žitarice i sve mahunarke, tjestenina, kruh, svi proizvodi od brašna i žitarica, krumpir, slatki krumpir, čips, riža, kukuruz, kokice, margarin, Couscous, sva jestiva ulja, alkohol, slatko i sušeno voće. Povremeno si možete priuštiti bijelo vino ili tamnu čokoladu. Na prvi pogled ispada da je baš sve izbačeno iz ove prehrane, ali kada krenete proučavati recepte vidite da svaki nama poznati obrok ima jednaku, a LCHF poželjnu alternativu.
Umjesto pirea od krumpira napravite pire od karfiola, umjesto uobičajenih žitarica za prilog stavite kuhano povrće ili povrće zapečeno sa sirom i maslacem, napravite kakvu sjajnu tortu od šumskog voća, sira, a za podlogu bademovo ili kokosovo brašno i mljevene orašaste plodove. Kada se zaželite voća izaberite bobičasto voće, grejp ili limun. Za pripremu koristite maslinovo ili kokosovo ulje, maslac.
Ukratko za svako jelo možete naći LCHF prilagođenu alternativu.

Jedna od manje ugodnih strana LCHF-a je ketoza. Nutricionistička ketoza je prirodno metaboličko stanje kod ljudi na prehrani s niskim udjelom ugljikohidrata. Ulazak u ketozu ima svoje dobre strane, poput terapeutskog djelovanja, smanjivanja posljedica dijabetesa, akni ili neuroloških bolesti, a zdrava ketoza pomaže i izgladnjivanju stanica raka jer one koriste glukozu kao izvor energije. Negativne strane ketoze tj “zakiseljavanja” krvi su doslovce neugodne, neugodan zadah iz usta te miris tijela po acetonu i mokraći.

U pravilu low carb način prehrane se ne preporučuje adolescentima, osobama starije dobi, dojiljama, osobama s dijabetesom tipa II ili kod problema s krvnim žilama, jetrom ili bubrežnom insuficijencijom. Ali za zdrave odrasle osobe ovo je izvanredan način kontrole svoje težine i dobivanja na energiji i snazi.

Možete napraviti i LCHF pizzu samo uz malo mašte kako zamijeniti tijesto. Jedan od načina je i “tijesto” od piletine.

Sastojci za tijesto od piletine:

  • 300 g kuhanih pilećih filea
  • 40 g svježe ribanog parmezana
  • 2 češnja češnjaka
  • 2 veća jaja
  • malo himalajske soli

Priprema:
Zakipjeti veću količinu vode, posoliti vodu ili po želji u njoj skuhati kocku za povrtnu juhu kako bi dobili povrtni temeljac. Dodati pileći file. Kuhati uz lagano krčkanje oko 30 minuta u polupoklopljenom loncu na umjerenoj do laganoj vatri. Ocijediti i malo ohladiti te pomoću dvije vilice ili prstima natrgati kuhanu piletinu na što sitnije komadiće. Češnjak sitno nasjeckati, a parmezan naribati. Jaja izmućkati vilicom u maloj zdjelici. U veću zdjelu staviti prohlađenu usitnjenu piletinu, parmezan, češnjak, sol i jaja. Sve izmiješati u što kompaktnije “tijesto” koje ne smije biti ni pretekuće ni presuho. Ako je pretekuće, dodajte još malo parmezana, a ako je presuho, dodajte još pola razmućenog jajeta.
Smjesu od piletine prebacite u kalup za pizzu podložen papirom za pečenje te rukama raširite tako da oblikujete poput tijesta za pizzu te zatim stavite uobičajene dodatke koje volite poput paradajz sosa ili vrhnja, sira i povrća (ali ne mahunarke). Pećnicu ugrijati na 200°C (ili malo manje ako je s ventilatorom) i pecite oko 15-20 minuta.
Izvadite iz pećnice i ostavite da se ohladi 10 minuta prije konzumacije.

Dobar tek!

Popweb Aplication

Moglo bi te zanimati

Close Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web stranice slažete se s uvjetima korištenja. Kliknite ovdje i saznajte više informacija.