Odvajanje od roditelja

Foto: Unsplash
Ovdje ćemo pričati o procesu odvajanja mladih od roditelja unutar jedne zdrave obitelji, koje nije uzrokovano iskrivljenim ponašanjem nego je samo proces koji se očekivao i svojim tijekom događao. Poznato je da se južnjaci daleko teže odvajaju od svojih roditelja i vjerojatno je povezano s našim temperamentom, te sa željom da se vežemo uz poznato, a i imamo usvojenu tradiciju nasljeđivanja prostora za život. Naravno, vezano je i uz slabiju financijsku moć, gdje je mladima puno teže financirati samostalni život, nego što je to u sjevernijim zemljama poput Norveške.
Bumerang generacija
Kako se odnos generacija mijenjao, te s vremenom roditelji nisu više autoritativna vlast, nego ugodni prijatelj s kojim se može komunicirati, ovaj trend neodvajanja širi se i tamo gdje mu osnova nije financijska nemoć. Postoji čak i naziv za mlade koji se vraćaju, ili ni ne odvajaju od roditeljskog doma, “bumerang” generacija ili pak odrasli tinejdžeri, “adult-escents”.
Roditelji moraju uvijek biti utočište svojoj djeci, ali situacije da njihovo odraslo dijete ne želi otići od njih, mogu izazvati napetost. Oni očekuju svoju novu fazu života, daleko opušteniju, u kojoj su oni sami sebi prioritet, očekuju da nemaju više trošak koji im je bilo dijete prilikom svog odrastanja i školovanja, očekuju da će u svoje slobodno vrijeme raditi samo za sebe ono što žele i kako žele, a naravno i višak prostora u domu se može lijepo iskoristiti.
Na jednom istraživanju 2018. godine navedeno je da je Hrvatska prvak u Europskoj uniji po broju muškaraca koji i dalje žive kod roditelja, a po broju žena na drugom smo mjestu. Vjerojatno se naš položaj na EU razini nije promijenio u ove dvije krizne godine, eventualno se svuda proporcionalno povećao jer su nam događanja zadnje dvije godine dala nebrojeno razloga da se držimo svoje obitelji; pandemija, rat, energetska kriza.
Mi imamo tu prednost što se ne smatra sramotom živjeti u roditeljskom domu i u času kad se ima posao, a i što roditelji našeg podneblja nemaju silnu potrebu ostati sami. Ali cijeli niz mana postoji, život s roditeljima utječe i na vlastito snalaženje u novim situacijama, učenje novih vještina poput kuhanja, ljubavni život. Samostalni život je težak i izazovan u usporedbi sa sigurnošću roditeljskog doma, ali potrebno je učiniti taj korak onaj čas kada si to možete priuštiti.